Kun otetaan huomioon olemassa olevien sarja- ja koelaitteiden käyttökokemus, uusien näytteiden kehittäminen alkoi 1970 -luvun alussa. Lupaava etsintä- ja evakuointikompleksi, jonka piti saapua useisiin ajoneuvoihin kerralla, sai nimityksen PEC-490. On helppo nähdä, että tämän nimityksen numerot vastaavat Neuvostoliiton tieliikenneindeksijärjestelmää. Numero "490" osoitti, että uudet näytteet luokitellaan erikoisajoneuvoiksi, joiden kokonaispaino on 8-14 tonnia.
Maastoajoneuvoa testataan. Kuva valtion sotatekniikkamuseosta / gvtm.ru
Näkymä oikealle ja perälle. Kuva valtion sotatekniikkamuseosta / gvtm.ru
Auto kiipeää rinteeseen. Kuva valtion sotatekniikkamuseosta / gvtm.ru
Testejä kylmällä kaudella. Kuva Kolesa.ru
Uudet komponentit ja kokoonpanot, jotka erottuvat pienemmällä painollaan, mahdollistivat maastoajoneuvon painon vähentämisen merkittävästi, vaikka ne eivät johtaneet huomattavaan mittojen pienenemiseen. ZIL -49042: n pituus oli 8, 96 m, leveys - 2, 6 m, korkeus - 2, 5 m. Akseliväli oli 4,8 m ja raide 2, 1 m. Maavara oli 448 mm. Uusien rakenneosien käytön vuoksi ajoneuvon omapaino nostettiin 6415 kiloon. Hyötykuorma - 2 tonnia. Laskelmien mukaan sammakkoeläin voi saavuttaa jopa 75-80 km / h nopeuden moottoritiellä. Vedessä tämä parametri saavutti 8-9 km / h.
Sammakkoeläin vedessä. Kuva Kolesa.ru
Uuden mallin prototyyppi maalattiin tehtaalla khaki -värisenä. Ohjaamon oviin oli kirjoitettu hännän numero "44". Käytettiin myös rekisterikilpiä "11-43 test". Tiedetään, että tehtaan noidat eivät voineet ohittaa uutta autoa. Tyypillisen värityksen ja amfibiokyvyn vuoksi maastoajoneuvo sai lempinimen "krokotiili".